עניינים של ניסוח מגיל קטן

 

קטע נוסף מתוך ספר חדש של מרצה מן האקדמיה. את הטקסט הזה היא כתבה ביומנה. האם אתם מוצאים טעויות לשוניות?
כיצד יגיעו ילדינו מוכנים לכיתה אל"ף? אתם יודעים בוודאי עד כמה ילדים מתקשים להסתגל לדרישות של בית הספר ולרכוש מיומנויות של קריאה וכתיבה. אז מה הפתרון? להקנות להם את מיומנויות הקריאה והכתיבה כבר מגיל ארבע-חמש. אנחנו יודעים כי הבעיה העיקרית היום בחינוך ילדינו היא העובדה שהורים רבים נעדרים מן הבית, מכלים זמן רב בעבודותיהם ואינם מוצאים זמן להיות במחיצת ילדיהם. עניין זה הוא הרה גורל לעתידם של הילדים, ליכולתם לגדול כבוגרים עצמאיים ולסיכוייהם להצליח אפילו בלימודיהם האקדמיים. אולם לכך יש פתרון ואני מציעה לכלל ההורים לנקוט בשיטת הפעולה הזו.
ראשית, כדי שילדינו לא יתקשו לנסח משפט, יעשירו את אוצר המילים שלהם, ידעו לכתוב נכון את האותיות ואת המילים, ילמדו בקלות את כללי הכתיב והפיסוק ובעיקר יבינו את הטקסט וידעו לענות כראוי על השאלות, יש להתחיל לפעול מיד. יש לרכוש חוברות לימודיות שונות ולשבת יחד עם ילדינו ולהקנות לו מיומנויות קוגניטיביות שונות, כך שכשיגיעו לכיתה אל"ף, לא ינחתו עליו המטלות כמו רעם ביום בהיר. 
אלו חוברות לרכוש? 
יש המון כאלו בחנויות הספרים המובחרות ובחנויות למכשירי כתיבה, חוברות המותאמות לגילים שונים: לקטנים, לילדי הגן ולילדי גן החובה. יש אפילו חוברות המיועדות לתלמידים שעולים לכיתה אל"ף. בעונת הקיץ החוברות פרוסות על שולחנות חנויות הספרים, שמקימות עמדות מחוצה להן משום שבעליהן יודעים היטב עד כמה יש ביקוש להן. אך אליה וקוץ בה. האם אותם הורים הרוכשים חוברות עבודה באמת יושבים עם ילדיהם ונותנים להם הנחייה כיצד לפתור נכונה את התרגילים ואת השאלות? האם ההורים מקנים להם מיומנויות שונות כדי לפתח את הלומד העצמאי שיגיע לבית הספר ללא בעיות של קריאה וכתיבה? אגב, אני מכירה זוג הורים שמלמדים את ילדיהם הלומדים בבית ספר התיכון כללים של עריכה לשונית הכוללים גם ניסוח תקין של המשפט. אולם אני מודה כי הורים אלו נדירים בארצנו.
אז למה אתם מחכים? יש לכם ולילדיכם הרבה עבודה.

 

 

עריכה לשונית / הגהה

 

 

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!