עריכה לשונית של טקסט אקדמי

זה מכבר סיימתי לכתוב את עבודת התזה שלי. הגשתי אותה למנחת העבודה שלי ומיד קיבלתי ביקורת על רמת כתיבתי. זה לא שאיני יודעת לכתוב; אני פשוט מתקשה לנסח את הטקסט ולא לכתוב מילים ללא שגיאות לשון. אני יודעת שאני סובלת מדיסלקציה קלה, אך זה לא משמעותי עבורי. אני בדרך כלל שורדת בעבודותיי, במבחניי ובמה לא. אך הפעם, בגלל שמדובר בהגשה של עבודת מחקר אקדמית, לא הייתה לי ברירה; התבקשתי לפנות לעורך לשון כדי שיבצע עריכה לשונית. מהי בכלל עריכה לשונית? האם מדובר בתחום מומחיות כמו של רופא, או מהנדס? לאחר בדיקות שעשיתי התברר לי שהתשובה חיובית; אכן, עריכה לשונית היא תחום מקצועי ככל התחומים. נוסף על כך גם לא ידעתי שקיימים בכלל עורכים לשונים לעבודות אקדמיות. תמיד חשבתי שעורכים לשוניים יושבים בחדרים הממוזגים של ההוצאות לאור.
לכן יום אחד פניתי לעורך לשון מומחה, כדי שיתקן לי את הניסוחים, בעיות הפיסוק ושגיאות הלשון. ואתם יודעים מה, אני שמחה שמנחת העבודה הסבה את תשומת לבי לכך. כשהיום שאני קוראת את עבודת התזה שכתבתי, עיני אינן מאמינות. איזה הבדל בין הטקסט ששלחתי אל עורך הלשון ובין הטקסט שקיבלתי ממנו. זו הייתה עריכה לשונית איכותית ומקצועית, דקדקנית ומהירה, ועמדה בכל הסטנדרטים המקצועיים. ואכן, כאשר הגשתי את עבודת התזה למנחה שלי, היא כבר הבחינה בשינוי הגדול. "אמרתי לך", הכריזה, "אתה רואה כמה העבודה מנוסחת היטב, אין משפטים לא ברורים בטקסט, והכול ברור ומובן. גם מרצים עושים היום עריכה לשונית. זה מקצוע חשוב מהן כמוהו, כי רק כך ניתן להבין מה נכתב בעבודה. את יודעת כמה טקסטים לא מובנים הסטודנטים כותבים?"
היום אני חושבת יותר מתמיד את כמה היה חשוב לעשות עריכה לשונית. הרגשתי האישית השתפרה, הטקסט היה ברור יותר, קריא יותר, והייתה שלמה יותר עם מה שכתבתי לבסוף. ידעתי שלעתים צריך להקשיב לעצות של החיים; רק כך אנו לומדים. ובכלל, נחשפתי לתחום מרתק מעין כמוהו – עריכה לשונית. ואולי בעתיד אירשם לאחד הקורסים של עריכה לשונית, כך כך אשפר את הניסוחים שלי לבדי. אך בינתיים אשתמש בשירותיו הנדיבות של עורך לשוני; אולי אלמד ממנו משהו. יותר נכון, כבר למדתי ממנו משהו על עריכה לשונית בכלל ועל טקסט ברור ובהיר בפרט.

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!