על החוקר שלא ידע לכתוב

יושב לו אבי במרפסת ביתו ומנסה למצוא את המילים שחמקו לו בזיכרונו. רק לאחרונה התחיל את לימודי הדוקטורט שלו והוא התבקש להגיש הצעת מחקר באורך של 20 עמודים, שבה ייפרט את דרכו המחקרית בארבע השנים הקרובות. הוא נשוי למירית ולו ארבעה ילדים, והוא אדם לא צעיר, כבן חמישים, שהחליט לעשות הסבה מקצועית ולהפוך מאיש היי-טק מצליח לחוקר אקדמי בפקולטה נחשבת באחת מהאוניברסיטאות בארץ. ואבי שקד לילות כימים על כתיבת טקסט מחקרי, התחיל במבוא ופירט באריכות את הצעת המחקר, אך המילים לא נשפכו על הדף. הוא חש שאין לו את היכולת לכתוב מאמר קולח וזורם, כזה שבאמת יבינו את מה שרצה לומר.
מה עשה אבי? הוא לא התייאש והחליט, בהמלצת חבר קרוב, להירשם לקורס של עריכה לשונית. רק מה... אין לו כישרון כתיבה והוא גם לא חושב שקורס שכזה יהפוך אותו לעורך לשון מקצועי, כזה שיצליח להגיש טקסט נקי משגיאות לשון. בצר לו, החליט אבי לפרוש מהקורס כבר לאחר שני מפגשים, שבהם שלח הודעות בנייד שלו לבני משפחתו, ופנה לעורך לשון מקצועי. אבי למעשה אינו יודע לנסח משפט כראוי. הוא יודע שיש אחרים שיעשו זאת טוב ממנו. ולכן, בציפייה דרוכה, רכש את שירותיו של עורך לשון כדי שזה יעשה עבורו את העבודה. וכך היה. אבי כתב שלושה עמודים ועורך הלשון מיד תיקן וליטש וניסח ומחק וניקה, עד שהשאיר לאבי טקסט נקי משגיאות לשון, והחשוב מכול – טקסט קולח וברור, שכל אדם או חוקר או מנחה יבין על מה מדובר.

היכן להתחיל?

הסיפור של אבי אינו יוצא דופן. רבים אינם יודעים לנסח היטב את הטקסט שהם כתבו והם פונים לעורך לשון מקצועי. אין זו בושה. בעידן של שפע המידע ומיומנות מקצועית, כיום נדרש יותר מתמיד טקסט קולח, ברור ובהיר, כדי שאחרים יבינו את מה שכתבתנו ויעריכו את הטקסט שעליו עמלנו שנים רבות. לכן לאחרונה פונים רבים לעזרתו של עורך לשון מיומן ומקצועי, שיסייע בניסוח תחברי תקין, בתיקון שגיאות לשון ובפיסוק נכון של הטקסט. עריכה לשונית היא מיומנות שרק מעטים זוכים לה. כדי להיות עורך לשון נדרשים כישרון, ידע ובעיקר ניסיון, ובתמורה לכמה מאות שקלים בודדים, תיהנו מטקסט מרשים ואיכותי, כזה שיהפוך אתכם לחוקרים מוערכים ולבעלי ידע מרשים בתחום התמחותכם.

 
כל הזכויות שמורות לניר שגב – הדובדבן

Created by Tarrlink, Powered by Joomla!